חיפוש

יועץ אקוסטיקה לצורך היתר בנייה

אחד השלבים המשמעותיים ביותר בטרם התחלת העבודות להקמת מבנה כל שהוא, הינו קבלת היתר בנייה מהוועדה לתכנון של הרשות המקומית. בלא היתר בנייה, אסור בתכלית להתחיל כל הליך שהא, בדרך להקמת המבנה החדש. היתר הבנייה מתקבל לאחר שהתקבלו כל האישורים הנדרשים מהגורמים השונים האחראים על אספקטים שונים במבנה העתידי – החל מבטיחות אש וכלה באישור האחראים על בנייתו וקיומו של מרחב מוגן. עם זאת, לא רבים יודעים שבמקרים רבים, אחד האישורים החיוניים בדרך לקבלת היתר הבנייה, הינו קבלת אישור של יועץ אקוסטיקה לצורך היתר בנייה. מהו יועץ אקוסטיקה? מדוע נדרשים היזמים לקבל את האישור של היועץ הזה לפני התחלת הבנייה? כיצד יכול להשפיע יועץ האקוסטיקה על תהליך הבנייה? כל התשובות בשורות להלן.

תכנון נכון
תכנון נכון

יועץ אקוסטיקה – מה זה בעצם

יועץ אקוסטי הוא מומחה לאקוסטיקה או בשפה היום יומית – מומחה לרעשים. בכל פרויקט בנייה במרחב העירוני, או במקומות שהרעשים הקיימים או הרעשים הצפויים בהם עשויים לחרוג הרבה מעל למותר ולאו דווקא כמה יעלה השיפוץ כמו שמדבר המאמר הזה. קיימת החובה להתייעץ עם יועץ אקוסטי ולקבל ממנו אישור והנחיות באשר לצרכים הקיימים ולדרכים האפשריות לפתור בעיות שעלולות להיווצר, בעיקר בכל הקשור ברעש. מדובר בבעל מקצוע המומחה בכל השור ברעשים, החל במדידה שלהם, עבור דרך איתור המקורות והגורמים לרעשים מסוימים וכלה בדרכים הטובות ביותר להתמודדות אם רעשים אקוסטיים. זה המקום לציין כי מבנה המוקם באזור מסוים ועלול לגרום לבעיה סביבתית של רעש, או לחילופין הדיירים או השוהים בו עלולים לסבול מרעשים ואקוסטיקה לקויה, חייבים להתבצע בו שינויים והתאמות שיפחיתו ככל האפשר את הרעשים הללו. עוד חשוב לציין כי כל אדם סביר רגיש לרעשים בעוצמות מסוימות, אבל יש בני אדם הרגישים עוד יותר, וכל רעש מחריד אותם משלוותם.

מדוע חשוב לקבל אישור של יועץ אקוסטיקה לצורך היתר בנייה

צפיפות האוכלוסייה ההולכת וגוברת במדינת ישראל, באה לידי ביטוי במגוון צורות ואופנים. בין השאר, הצפיפות כאמור מתבטאת במפגעי רעש רבים, המצויים בסמוך לאזורי מגורים, או בצמידות למקומות שעל פי התוכניות אמורים להיבנות בהם מבני מגורים. בניין האמור להיבנות בטבורה של עיר חיה ותוססת, עלול להיקלע למצב שבו שלוותם של הדיירים תופר השכם והערב בגלל רעש התנועה, רעש המזגנים של הבניינים הסמוכים ורעשים אחרים, שהם תולדה של ההתנהלות היום יומית בעיר. יועץ אקוסטיקה מיומן יזהה במהירות יחסית את המפגעים הקיימים, ואת אלה הצפויים להשפיע על החיים של הדיירים העתידיים במבנים שיוקמו. אם המבנה המיועד להקמה הוא מבנה שעלול להפיק רעשים חזקים בעצמו, אזי יפעל יועץ האקוסטיקה לצמצום הרעשים הצפויים מהמקום עד למינימום. חוות הדעת האקוסטית צריכה לעמוד באמות המידה המקובלות בתחום, ולהיות מאושרת על ידי הרשות לאיכות הסביבה.

בנוסף לייעוץ, עשוי היועץ להציע גם דרכים למניעה או להפחתה משמעותית של הרעשים צפויים, במטרה לשמור על איכות החיים של התושבים במבנה הרועש בעצמו או במבנים הסמוכים לו והעלולים להיות מושפעים מהרעש הזה. כדאי ליצור קשר כבר כעת ולה\מין את שירותיו הטובים של יועץ אקוסטיקה.

התדמית השלילית שנוצרה לקבלים בישראל 2018 לכתבה כנסו לכאן.

אולי תאהבו גם את